تاریخچه خیاطی

تا حالا به این فکر کردید که خیاطی چجوری شکل گرفته:
کلمه خیاط (درزی) به کسی گفته میشه که با پارچه بتونه پوششی برای اندام انسان ایجاد بکنه.
و اینجوری میشه که انواع لباس های مردانه، زنانه و بچه گانه توسط فردی که خیاط نامیده میشه و خیاطی و یا طراحی و دوخت می‌کنه و به مشتری یا تقاضا کننده تحویل میده.
تو خیاطی امروز از دستگاه های مخصوص چرخ خیاطی استفاده میشه. این دستگاه برای دوخت و دوز بکار برده میشه. چرخ خیاطی از مهمترین وسایل به کار گرفته شده توسط خیاط ها هستش و با کمک اون میتونن خیاطی کنن.
شاید جالب باشه بدونین که چرخ خیاطی بعد از انقلاب صنعتی ساخته شده و قبل اون دوخت به صورت دستی انجام میشده.
میدونین به زبان فارسی تاجیکی به چرخ خیاطی،ماشین دوزندگی میگن و به خیاط دوزنده گفته میشه؟
هنر خیاطی از شغل های زیبا و صنعتی هستش، که هم به صورت خانگی و هم به شکل صنعتی مورد استقبال و استفاده ی مردم قرار گرفته و متقاضی آموزش خیاطی و یا حتی طراحی و دوخت شدن.
حتما شما هم بعد از خوندن این مقاله به خودتون میگین : خیاطشو !
کار خیاطی امروزی رو هم میشه تو خونه به عنوان یه مهارت محسوب بشه براتون و هم میشه براتون به عنوان یه ابزار اقتصادی و حتی باعث صرفه جویی تو وقت به حساب بیاد.
مثلاً طراحی و دوخت یه مانتو که از پر کاربردترین پوشاک امروزی بانوان در ایران هستش به جز لذت استفاده از هنر دست خودتون می‌تونه یه عامل مهم و اصلی تو صرفه جویی زمان و حتی اقتصاد خانواده تون به شمار بره.
براتون شاید سوال پیش اومده که اصلا چرخ خیاطی چطوری به وجود اومد:
اولین دستگاه چرخ خیاطی توسط “تامیس سنت” تو کشور انگلستان ساخته میشه.
ایشون ماشینی تو سال ۱۷۹۰ میلادی به ثبت رسوند که کارش شبیه به دوخت زنجیره ای بود و هدف از ساخت این ماشین بیشتر دوختن وسایل چرمی بوده، اما هیچوقت این ماشین استفاده نشد و مخترع بیچاره از اختراع خودش سودی نبرد.
اما تو سال ۱۸۳۰ میلادی به شخص شریفی به نام “بارتلمی تیمونیه” که خیاط فرانسوی فقیری هم بوده، موفق شد با ذوق و ابتکار خلاقانه خودش چرخ خیاطی رو ابداع بکنه که خیلی شبیه چرخ خیاطی های امروزی هستش.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان